Miękki środek, chrupiąca skórka i unoszący się w powietrzu niesamowity zapach… To charakterystyka bochenka idealnego, o który niełatwo, ale my podpowiemy Ci, gdzie go szukać! Oto nasz subiektywny ranking 10 najlepszych piekarni w Polsce.
Wzrost popularności rzemieślniczych wyrobów to odpowiedź na trend mocno widoczny w branży HoReCa w ostatnich latach. W piekarnictwie oznacza to powrót do tradycyjnych, rodzinnych przepisów i pieczenia chleba w sposób naturalny, bez konserwantów i przetworzonych składników. W naszym zestawieniu znalazły się zarówno miejsca z tradycjami, w których mąka unosi się w powietrzu od pokoleń, jak i nowoczesne koncepty oferujące nieco bardziej artystyczne podejście do wypieków. Jedno jest pewne – te piekarnie dostarczą Ci niezapomnianych doznań i to w najróżniejszych zakątkach Polski!
Piekarnia Bodzentyńska, Kielce
Na najstarszej ulicy w mieście znajduje się niepozorna, parterowa piekarnia, najstarsza w Kielcach i w całej Polsce. Nieprzerwanie od 250 lat wypieka się w niej chleb, a jej wnętrze skrywa dawne narzędzia, unikalne receptury oraz osoby, które z dumą stoją na straży tradycyjnego rzemiosła. Miejsce przez lata należało do rodziny Gołębiewskich, ale jakiś czas temu przejął je Michał Radziejewski, który wrócił z obczyzny specjalnie, by je prowadzić. Dziennie produkuje się tu zaledwie 200 bochenków, ale za to jakich!
Kielce, Bodzetyńska 19
fot. Piekarnia Bodzentyńska
Klubopiekarnia Woda, Bydgoszcz
To pierwsza w kraju piekarnia o dwóch obliczach. W ciągu dnia serwuje wyśmienite pieczywo i doskonałe śniadania, a po zmroku przeistacza się w tętniący życiem klub – wówczas na stołach pojawiają się kieliszki z polskim winem i kufle z kraftowym piwem. Wnętrze, zaprojektowane przez wrocławskie studio Znamy Się na czele z architektem Pawłem Tatarą, doskonale oddaje tę dualistyczną koncepcję – intensywny kobalt kontrastuje z ciepłą pomarańczą, co symbolizuje zderzenie dwóch światów: dnia i nocy, wody i słońca.
Bydgoszcz, Mennica 10
fot. Klubopiekarnia Woda
Piekarnia Kuźmiuk, Lublin
Lublin to cebularze, a jeśli cebularze to tylko w Piekarni Kuźmiuk. Jednakże nie samymi plackami z cebulą żyje człowiek, więc warto skusić się też na inne wypieki, zwłaszcza że to najstarsza piekarnia rzemieślnicza w Lublinie. Od 1944 roku pozostaje w rękach jednej rodziny, która produkuje pieczywo ręcznie odrabiane, wyłącznie z naturalnych składników, bez dodatków, polepszaczy, konserwantów czy gotowych mieszanek. Ich wypieki powstają zgodnie z przepisami niezmiennymi od dekad, z mąki pochodzącej z lokalnego, rodzinnego młyna. Sami też robią żytni zakwas.
Lublin, Furmańska 4
fot. Piekarnia Kuźmiuk
Piekarnia Baszta, Czchów
Niepozorna, mała budka przy drodze krajowej na trasie Brzesko-Nowy Sącz, którą polecili nam czytelnicy. Wyjątkowy zapach pieczywa i ciepło bijące od uśmiechniętej i rzeczowej obsługi przyciąga tu gości z całej Małopolski i Podkarpacia oraz innych zakątków kraju. Plotka głosi, że drożdżówki, wypełnione naturalnym nadzieniem śnią się po nocach, a chleby zachowują swój wspaniały smak i świeżość przez wiele dni. Czy może być lepiej? Tak! Piekarnia została wyróżniona w prestiżowym konkursie Orły Piekarnictwa i odznaczona złotym laurem konsumenta w latach 2023 i 2024. Jeśli będziesz w okolicy, koniecznie tam zajrzyj.
Czchów, Basztowa 17a
fot. Piekarnia Baszta
Chleb Rafała, Poznań
Zakwas, mąka, woda, sól i dużo serca – to przepis na najlepszy chleb u Rafała. Jego fenomen tkwi w tym, że to nie tylko dobry piekarz, ale także Twój dobry kumpel z Instagrama, na którym prowadzi kreatywną i zabawną komunikację. Hitem jest cykl “Niedziela z chlebem w sztuce”. Chcesz złapać bochenek? Jest mały haczyk, musisz bacznie obserwować jego Instagram Stories. Rafał promuje i sprzedaje swoje wypieki wyłącznie za pośrednictwem tej platformy – napisz mu wiadomośc prywatną, a jest szansa, że pachnące dobra będą Twoje. Jak na prawdziwego entuzjastę wypieków przystało, Rafał od czasu do czasu prowadzi też warsztaty.
Poznań, Święty Marcin 45 pasaż lok. lok.9
fot. Chleb Rafała
Zbożna, Warszawa
Opinia 5.00 w Google to nie przypadek! Piekarnia działa od 2023 roku na Powiślu i od tego czasu robi furorę w stolicy. Znajdziesz w niej ogromny wybór wypieków – chleby pszenne, żytnie, orkiszowe, a do tego słodkości: serniki, pączki, bostocki, galette. Mamy wymieniać dalej? Hitem jest chleb żytni z miso i ich bajgle. No i słynne cynamonki z kremem! Zbożna została nawet wyróżniona w plebiscycie Orły Piekarnictwa 2024 jako najlepsza piekarnia w Warszawie. Sukces ten jest zasługą ciężkiej pracy niezwykłego duetu: Michała, głównego piekarza i Anety, artystycznej duszy, która przepisy spisuje na serwetkach i kartkach kalendarza.
Warszawa, Solec 50
fot. Zbożna
Plon, Wrocław
Chlebowe klasyki na zakwasach, bagietki, chałki, croissanty, pizzerinki – do wyboru, do koloru! Pieczywo mają fantastyczne, ale nie tylko ono gra tu pierwsze skrzypce. Lokalizacje Plonu są dwie, z czego ta pierwsza, przy ulicy Buraczanej na Klecinach jest wprost bajeczna. Piekarnia powstała w miejscu dawnego sklepu Społem, a jej wnętrze jest minimalistyczne, w całości wykonane z betonu i stali, co eksponuje zaplecze produkcyjne i proces produkcji pieczywa. Za projekt odpowiedzialna jest Natalia Adamczyk z pracowni N’concept, która sprawiła, że widać w nim autentyczność, innowacyjne podejście do rzemiosła i odejście od tradycyjnego wyglądu piekarni. Jeśli tam będziesz, zwróć uwagę na sufit z mosiądzu oraz piece piekarnicze ozdobione prawdziwymi ziarnami pszenicy.
Wrocław, Buraczana 2e i Mrągowska 80/3
fot. Plon
Zaczyn, Kraków
Jest zarówno piekarnią, jak i miejscem, w którym złapiesz pyszne śniadanie – słodkie i słone kanapki na świeżo wypieczonym pieczywie, focaccie i labneh z sezonowymi dodatkami oraz napoje – kawę, herbatę czy lemoniadę. Chleby wyróżnia długotrwała fermentacja w wysokich temperaturach, do tego wszystkie wypieki powstają na miejscu z mąki razowej, którą kupują od małych, zaufanych młynów i gospodarstw, a następnie sami mielą. Owoce i warzywa też kupują lokalnie, na placu targowym na Stawach. Lokal mieści się na krakowskim Zwierzyńcu, ale nie musisz tam jechać specjalnie – ich wypieki znajdziesz też w innych miejscach, takich jak Karma, Królowa Przedmieścia czy Winkiel.
Kraków, Kościuszki 27
fot. Zaczyn
Pajda Chleba, Białystok
Piekarnia rzemieślnicza, która powstała z pasji i miłości do prawdziwego chleba. Specjalizują się w bochenkach o długiej fermentacji, które sprzedają w dwóch wariantach: 100% pszenny i pszenno-żytni. W ofercie są też inne rodzaje, ale zdecydowanym hitem jest chleb baltonowski. Do jego produkcji wykorzystują dobrej jakości mąkę pszenną i żytnią, aktywny zakwas żytni oraz odrobinę drożdży, aby nadać mu specyficzny smak. Nie od dziś wiadomo, że Podlasie to swoisty kocioł kulturalny, co widać też w ofercie Pajdy – kupisz tu zarówno chałki, jak i bałysy, czyli… cebularze. Te ostatnie wypiekane są co piątek, a przepis na nie pochodzi ze strony Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku.
Białystok, Młynowa 46
fot. Pajda Chleba
Piekarnia – Ryszard Majchrowski, Gdańsk
Pierwsze wypieki trafiły do odbiorców 17 stycznia 1973 roku, jednak w Dolnej Bramie pieczywem pachniało już wcześniej – przed wojną działał w tym miejscu zakład Augusta Herrmanna. Dziś piekarnia cieszy się dużą renomą i przyciąga mieszkańców Gdańska, którzy przyjeżdżają specjalnie po “ten chleb” nawet z najdalszych zakątków miasta. Jeśli chcesz go spróbować, lepiej zajmij miejsce w kolejce, która dzielnie ustawia się tam już od 6 rano, wiedziona niezwykłym zapachem bochenków wypieczonych w starym, przedwojennym piecu. Ich receptura pozostaje niezmienna od wielu dekad – smakują tak samo, jak za czasów, gdy piekarnię prowadził ojciec Pana Ryszarda, Józef Majchrowski.
Gdańsk, Dolna Brama 12
fot. Piekarnia – Ryszard Majchrowski
Każde z wymienionych miejsc ma “coś”, co przyciąga mieszkańców i turystów. Czy to wyjątkowa historia, wybitny chleb na zakwasie lub piękne wnętrze – następnym razem, gdy będziesz w jednym ze wspomnianych miast, zatrzymaj się na pyszną przekąskę, by poczuć niesamowitą atmosferę lokalnej piekarni.
Znasz inne piekarnie warte uwagi, które powinniśmy sprawdzić i podzielić się informacją o nich? Daj znać w komentarzu, jesteśmy bardzo ciekawi Waszych wyborów!