Przez ostatnie kilka lat świat jakby stanął na głowie – co chwilę przetaczają się kolejne kryzysy, a nasze wcześniej intensywne tempo życia nabrało jeszcze większej prędkości. W tym szalonym świecie ciągle nie brakuje jednak pasjonatów dobrego jedzenia, które na przestrzeni ostatnich dwóch lat wydaje się stawać coraz bardziej luksusem, a nie zwykłą codziennością.
Tematem cen żywności interesują się wszyscy – stanowią one przedmiot artykułów prasowych, dyskusji branżowych i są zmartwieniem w wielu gospodarstwach domowych. Jak w takim czasie ma się tak popularny w ostatnich latach catering dietetyczny? Czy jest to rozwiązanie po które warto sięgnąć jeżeli szukamy opłacalnej opcji na codzienne posiłki?
Cena diety pudełkowej, czyli jaka?
Jak w wielu sytuacjach odpowiedź na to pytanie brzmi „to zależy”. Choć wydatki na dietę pudełkową nie należą do małych to często tylko pozornie wydają się być wyższe niż samodzielne zakupy i gotowanie, szczególnie jeżeli część posiłków jemy na mieście. Dlaczego tak ciężko porównać nam te wydatki? Odpowiedź jest dość prosta – kupując catering dietetyczny płacimy przeważnie za całe jedzenie z góry określoną kwotę i sumarycznie jest ona to dość wysoka. Robiąc zakupy samodzielnie pieniądze wydajemy w mniejszych kwotach, ale za to dużo częściej. Przez to, że jednorazowo są to wydatki często poniżej 100 zł wydaje nam się, że jedzenie wcale nie kosztuje nas dużo – ale gdybyśmy spisali to wszystko razem i podsumowali na koniec miesiąca może się okazać, że wydajemy na jedzenie pieniądze porównywalne do diety pudełkowej, a często nawet większe. Szczególnie jeżeli pozwalamy sobie na zakupy żywności pod wpływem impulsu, zapominamy o przygotowaniu posiłków w domu i kupujemy coś „na mieście” – w takim wypadku nasze wydatki na jedzenie mogą znacząco przewyższać koszt diety pudełkowej. Oczywiście to nie dotyczy każdego – ale zanim odrzucimy catering w pudełku jako zdecydowanie za drogi warto przeanalizować dokładnie i uczciwie ile tak naprawdę wydajemy na jedzenie w ciągu miesiąca.
Źródło: Pinterest
Korzyści
Zupełnie innym zagadnieniem jest to co w cenie cateringu dietetycznego zyskujemy. A tych korzyści jest całkiem sporo. Po pierwsze jest to czas, którego nie przeznaczamy na zakupy, gotowanie, zmywanie. Nie musimy też poświęcać czasu na planowanie posiłków – jest bowiem sporo prawdy w memach o tym, że najgorszym aspektem dorosłości jest konieczność wymyślenia „co dziś na obiad”. Innym aspektem jest wygoda i łatwość korzystania z posiłków – to ogromna przewaga nad jedzeniem zamawianym w dowozie. Mając pudełka, które czekają na nas w lodówce możemy je odgrzać w dowolnym momencie, jak tylko poczujemy głód czy właśnie mamy przerwę w pracy. Niestety zamawiając obiad w dostawie często pomiędzy tym jak podejmujemy decyzję, a realizacją dostawy mija kilkadziesiąt minut, które ciężko wyczekać gdy jest się głodnym. A jeszcze gorzej jak kurier się spóźni i zamiast zjeść w przerwie musimy zamówiony obiad nadrobić w trakcie spotkania służbowego. Korzystając z diet pudełkowych nie narażamy się na podobne problemy.
Oprócz wygody i czasu argumentem przemawiającym za taką formą odżywiania są na pewno aspekty zdrowotne. Nawet jeżeli naszym celem nie jest odchudzanie, leczenie jakichś schorzeń to przecież każdy z nas chce żyć „długo i szczęśliwie” – a odpowiednie odżywianie jest kluczowe w osiągnięciu takiego celu. Oczywiście każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje, ale dzięki bardzo szerokiej ofercie diet na rynku nie ma problemu ze znalezieniem tej właściwej właśnie dla nas. Nawet jeżeli potraktujemy catering pudełkowy bardziej „lifestylowo” niż dietetycznie i będziemy zamawiać diety z wyborem menu to i tak to, co jest najważniejsze dla naszego zdrowia dostaniemy „w gratisie”. Regularność posiłków, odpowiednia ilość warzyw i owoców, unikanie wysoko przetworzonych produktów i duża różnorodność to podstawowe zasady każdej zdrowej diety. Korzystając z odpowiedniej diety pudełkowej nie musimy o tych zasadach myśleć, ale zgodnie z nimi się odżywiamy. To nie oznacza, że nie możemy sobie pozwolić na odstępstwa i szaleństwo kulinarne w postaci ulubionej pizzy. Myśląc o zdrowym odżywianiu nie należy być nadmiernie rygorystycznym – nawet mniej zdrowe potrawy spożywane z umiarem nam nie zaszkodzą nadmiernie. Ale to co ma kluczowe znaczenie to właśnie odpowiednio skomponowane posiłki jako podstawa codziennej diety.
Myśląc o opłacalności cateringu w kontekście zdrowotnym warto podkreślić aspekt różnorodności. Różnorodność pozwala dostarczyć pełnego kompleksu składników odżywczych jakie są niezbędne dla organizmu. W domu jednak ciężko nam ugotować (szczególnie dla 1-2 osób) na każdy posiłek w tygodniu zupełnie inną potrawę stosując kilkadziesiąt różnych produktów spożywczych. W jakościowych cateringach dietetycznych to standard, że w ciągu kilku tygodni potrawy się nie powtarzają, a jednego dnia otrzymujemy nie tyle 5 porcji warzyw i owoców, ale każda porcja to kilka różnych warzyw. Gdybyśmy próbowali w podobny sposób skomponować domowe posiłki to nie tylko zajęłoby to mnóstwo czasu, ale koszty zakupu takiej ilości składników byłyby bardzo wysokie. Często zupełnie niepotrzebnie, bo do przygotowania potrawy wystarczyłoby nam pół ogórka, kawałek dyni czy ¼ opakowania fety. Catering dietetyczny zapewnia nam różnorodność jednocześnie nie generując dużej ilości strat – co w warunkach domowych jest niemożliwe do uzyskania. Biorąc pod uwagę jakie są koszty ekologiczne produkcji żywności korzystanie z diety pudełkowej może być też dobrym rozwiązaniem dla zdrowia naszej planety przez lepsze wykorzystanie jedzenia.
Jakość do podstawa
Mówiąc o opłacalności cateringu nie sposób nie zauważyć, że oferty poszczególnych dostawców różnią się między sobą cenowo. Czy zatem każdą dietę pudełkową warto wybrać i czy cena ma znaczenie? Z dietą pudełkową jest jak z wieloma innymi produktami – nie da się ich zrobić jednocześnie dobrze i tanio. Jeżeli jedno danie w restauracji kosztuje więcej niż cały dzień diety pudełkowej to ciężko oczekiwać, że otrzymamy produkt właściwej jakości. Z perspektywy producenta przygotowanie cateringu w pudełku jest kosztochłonne – trzeba zakupić żywność odpowiedniej jakości, pokryć koszty starannego opracowania planu diety, a później wykonania potraw, nałożenia do pudełek i dostarczenia do klienta. Marże w tej branży są niewielkie – nie mamy się więc co łudzić, że różnica w cenie wynika ze strategii marketingowej czy chęci większych zysków ze strony części marek. W zdecydowanej większości wypadków cena jaką zapłacimy będzie adekwatna do tego co uzyskamy – jeżeli jest taniej to znaczy, że na którymś aspekcie dostawca oszczędza. Może się więc okazać, że składniki są gorszej jakości, a my zamiast dostać przygotowane dla nas wartościowe jedzenie dostaniemy stołówkowe gotowce w opakowaniu. Może się też okazać, że choć składniki są dobre to dostawca oszczędza na staranności wykonania i pomimo oznaczenia na pudełku porcje wcale się nie różnią wielkością, albo co gorsza dostaniemy zupełnie nie to co zamówiliśmy. Dlatego nie warto szukać cateringu przez pryzmat tego, żeby było jak najtaniej.
Źródło: Pinterest
Jest sporo prawdy w powiedzeniu „jesteś tym co jesz” – nie warto więc oszczędzać na sobie i swoim zdrowiu. Wybierając sprawdzony catering pudełkowy otrzymujemy cały szereg pewnych korzyści i dzięki temu jest to pomysł na żywienie bardziej opłacalny niż samodzielne gotowanie.