W powietrzu czuć już wiosnę, przyroda budzi się do życia, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Polacy chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu, ciesząc się bliskością natury i towarzystwem bliskich. Jest to czas nowych początków i zmian, co znajduje odzwierciedlenie także w naszych kulinarnych i alkoholowych preferencjach.
Wiosną wybory alkoholowe Polaków ewoluują w kierunku poszukiwania lekkości i świeżości. Po zimowych miesiącach, kiedy to często dominują cięższe i bardziej intensywne trunki, takie jak mocne alkohole czy bogate w smaku czerwone wina, nadeszła pora na zmianę. Cieplejsze dni skłaniają do sięgania po napoje, które są bardziej świeże i łagodniejsze dla podniebienia. Jest to czas kiedy wiele restauracji i barów zmienia swoje menu z napojami na bardziej wiosenne. Zauważalne jest zwiększone zainteresowanie lekkimi piwami, w tym tymi smakowymi oraz craftowymi, cydrami również orzeźwiającymi koktajlami jak negroni, margerita, hugo, gimlet, espresso martini, white lady czy spritz.
Wśród trunków, które Polacy szczególnie upodobali sobie na tę porę roku, wina zajmują wyjątkowe miejsce. Polska od lat uważana jest za kraj perspektywiczny dla wina, obecnie wypijamy go wciąż kilkakrotnie mniej niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej, ale to się powoli zmienia. W miesiącach od maja do sierpnia widać wyraźny wzrost sprzedaży, szczególnie tych białych, różowych i musujących. Preferowane są białe wina, z niższą zawartością alkoholu, serwowane schłodzone, co dodatkowo podkreśla ich orzeźwiający charakter. Szczególnie lubianymi w tym okresie szczepami są Sauvignon Blanc, z jego charakterystycznymi nutami zielonych owoców, ziół i tropikalnych owoców oraz Gewürztraminer czy Riesling, które swoją mineralnością mogą dodać magii wiosennym spotkaniom.
Źródło: Pinterest
Polacy wiosną często sięgają też po wina musujące, z prosecco na czele, które cieszy się największą popularnością ze względu na korzystną cenę i wszechstronność, w porównaniu do szampana który jest raczej traktowany jako trunek na specjalne okazje. Hiszpańska cava jest również coraz chętniej wybierana, ale to prosecco dominuje na polskim rynku, będąc także bazą do różnorodnych wiosennych koktajli.
Źródło: Pinterest
Należy również zwrócić uwagę na rosnącą popularność trunków dealkoholizowanych, trend ten był bardzo dobrze zauważalny podczas tegorocznych targów Prowein, gdzie winom bezalkoholowym została poświęcona cała strefa. Rozpowszechnienie spożywania alkoholi „zero” o tej porze roku, można wiązać z preferencją do lekkich i orzeźwiających napojów podczas częstszych spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Trend ten wynika także z chęci eksperymentowania z różnorodnymi smakami bez konieczności spożywania alkoholu. Aktualnie w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby konsumentów, współcześni producenci oferują coraz lepszej jakości wina i inne trunki 0% , inwestując w bardziej zaawansowane metody dealkoholizacji, starając się zachować pełnię smaku swoich alkoholowych odpowiedników.
Podsumowując, wiosna jest czasem, kiedy natura budzi się do życia, a wraz z nią zmieniają się także gusty i preferencje konsumenckie Polaków w zakresie alkoholowych wyborów. W tym okresie, poszukiwanie lekkości i świeżości staje się priorytetem, co skłania do sięgania po napoje o lżejszym charakterze, które idealnie komponują się z wiosennym nastrojem i pogodą. Owocowe i kwiatowe nuty w alkoholach zyskują na popularności, odzwierciedlając sezonową zmianę w preferencjach smakowych.
Wiosenne miesiące zachęcają do eksplorowania i eksperymentowania zatem to czas, gdy Polacy chętniej sięgają po innowacyjne rozwiązania w świecie alkoholi, ceniąc sobie zarówno jakość, jak i oryginalność podawanych trunków.