Naukowcy z południowokoreańskiego uniwersytetu Yonsei wynaleźli, ich zdaniem, zrównoważoną, wysokobiałkową żywność w postaci „ryżu wołowego”, wytwarzaną przez hodowanie komórek krowich w ziarnach ryżu.
Ta hybrydowa żywność, zabarwiona na jasnoróżowo w wyniku procesu hodowli komórkowej, zawiera więcej białka i tłuszczu niż standardowy ryż, a jednocześnie ma niski ślad węglowy, co skłoniło jej twórców do postrzegania jej jako potencjalnej przyszłej alternatywy dla mięsa.
Ryż wołowy otrzymano poprzez wprowadzenie komórek macierzystych mięśni i tłuszczu krów do ziaren ryżu i pozostawienie ich do wzrostu na szalce Petriego. Ponieważ ziarna ryżu są porowate i mają bogatą strukturę wewnętrzną, komórki mogą w nich rosnąć w podobny sposób, jak u zwierzęcia. Powłoka żelatyny – w tym przypadku pochodzenia rybnego – dodatkowo pomaga komórkom przyczepić się do ryżu.
Chociaż ryż wołowy może brzmieć jak forma genetycznie zmodyfikowanej żywności, nie ma zmian w DNA roślin ani zwierząt. Zamiast tego proces ten stanowi rodzaj mięsa pochodzącego z hodowli komórkowej lub laboratoryjnej, ale z wołowiną hodowaną w ryżu.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Matter naukowcy z Uniwersytetu Yonsei wyjaśniają, że ich proces jest podobny do tego, który wykorzystuje się do wytwarzania produktu już sprzedawanego w Singapurze – hodowlanego mięsa hodowanego na teksturowanym białku roślinnym na bazie soi (TVP).
Twierdzą, że soja i orzechy to pierwsze produkty spożywcze wykorzystane do hodowli komórek zwierzęcych, ale ich użyteczność jest ograniczona, ponieważ są powszechnymi alergenami i nie mają tak dużego potencjału zatrzymywania komórek jak ryż.
Korzyści odżywcze wynikające z ich ryżu wołowego są obecnie również niewielkie, ale naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Biomolekularnej Uniwersytetu Yonsei twierdzą, że dzięki dalszej optymalizacji można by w nim zawrzeć więcej komórek, a tym samym więcej białka.Ryż hybrydowy zawiera 3890 miligramów białka i 150 miligramów tłuszczu na 100 gramów – zaledwie 310 miligramów więcej białka i 10 miligramów więcej tłuszczu niż standardowy ryż.
„Chociaż hybrydowe ziarna ryżu nadal mają niższą zawartość białka niż wołowina, postęp technologii, który może poprawić pojemność komórkową ziaren ryżu, niewątpliwie poprawi wartość odżywczą ryżu hybrydowego” – stwierdzili naukowcy.
Uważają również, że produkt można niedrogo wprowadzić na rynek i zachwalają krótki czas wymagany do zwiększenia wartości odżywczych poprzez hodowlę.