Ostrygi to przysmak budzący kontrowersje. Zachwalane przez koneserów, uważane za silny afrodyzjak i symbol luksusu. W czym tkwi cały ich urok? I czy rzeczywiście są tak genialne, jak są opisywane? I najważniejsza kwestia, w jaki sposób je jeść?
Ostrygi to mięczaki morskie, które stanowią wykwintny przysmak na całym świecie. Jest to gatunek małża nitkoskrzelnego z rodziny ostrygowatych. W uproszczeniu i przełożeniu na język polski oznacza to małżę, która zamknięta jest w nierównomiernej muszli. Występuje głównie w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego oraz w Morzu Śródziemnym. Żyje na głębokości kilku metrów przy skałach nieopodal lądu. Ostrygi jadalne uznawane są za najcenniejsze mięczaki.
Ze względu na właściwości, jakie posiadają, są warte swojej ceny, a kosztują niemało. Cena za jedną sztukę może wahać się nawet od 4 do 40 złotych. W swoim składzie posiadają bardzo dużo białka, cynku, witamin i minerałów. Są niskokaloryczne i obniżają poziom cholesterolu.
W Polsce możemy spotkać dwie odmiany ostryg: ostrygę jadalną, która jest mniejsza i okrągła i ostrygę wielką o wydłużonym i nieregularnym kształcie.
I teraz jedna z (podobno) najważniejszych właściwości – ostrygi od dawna uznawane są za afrodyzjak. Przekonanie to ma swoje korzenie w starożytności, gdzie uważano je za symbol płodności i miłości. Współczesna nauka częściowo potwierdza te wierzenia. Ostrygi są bogate w cynk, minerał niezbędny do produkcji testosteronu, co może wpływać na libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ponadto zawierają aminokwas D-asparaginowy, który może stymulować wydzielanie hormonów płciowych. Choć efekty te nie są jednoznacznie potwierdzone, ostrygi pozostają popularnym wyborem w romantycznych okolicznościach. Warto jednak pamiętać o tym, że aby uzyskać jakiekolwiek tego typu efekty, należy jeść je na surowo.
Jak poznać czy ostryga jest świeża?
Aby upewnić się, że ostryga jest świeża, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech:
-
Zapach: Świeża ostryga powinna mieć delikatny, morski zapach. Unikaj ostryg o nieprzyjemnym, intensywnym lub “rybim” zapachu.
-
Muszla: Powinna być szczelnie zamknięta. Jeśli muszla jest otwarta i nie zamyka się po jej dotknięciu, ostryga jest martwa i nie nadaje się do spożycia.
-
Wygląd mięsa: Mięso świeżej ostrygi jest błyszczące, wilgotne i lekko przezroczyste. Powinno być zanurzone w klarownym płynie, zwanym likworem, który jest oznaką świeżości.
-
Reakcja na dotyk: Po otwarciu, delikatnie dotknij ostrygę. Świeża ostryga powinna zareagować lekkim skurczem mięśni.
-
Data połowu: Jeśli kupujesz ostrygi pakowane, sprawdź datę połowu lub przydatności do spożycia. Świeże ostrygi powinny być spożywane w ciągu kilku dni od połowu.
-
Źródło: Kupuj ostrygi od zaufanych dostawców, którzy dbają o odpowiednie warunki przechowywania i transportu.
Jak wyciągnąć te pyszności ze skorupki?
Otóż nie jest to takie proste! Ostrygi powinno otwierać się specjalnym, małym nożem. Trzeba jednak uważać, aby nie wbić go sobie w rękę, ponieważ takie rany mogą goić się nawet 2 miesiące (!). Warto również wiedzieć, że przed otwarciem ostrygi, jest ona nadal żywa i… bardzo silna. Trzeba się nieźle napracować, żeby odciąć mięsień, którym kurczowo trzyma się drugiej ściany skorupy.
W jakich formach najczęściej spożywa się ostrygi?
Ostrygi to delikatny przysmak, który można spożywać na wiele sposobów. Najczęściej podawane są na surowo, z dodatkiem cytryny, sosu winegret lub sosu tabasco. Popularnym sposobem serwowania są ostrygi Rockefeller, pieczone z masłem, szpinakiem i parmezanem. Ostrygi można również grillować, gotować na parze, smażyć lub zapiekać w skorupkach z różnymi dodatkami. W kuchni azjatyckiej spotyka się ostrygi marynowane w sosie sojowym lub tempurze. Bez względu na sposób przyrządzenia, ostrygi pozostają luksusowym i cenionym daniem.
A Ty? Próbowałeś/łaś już tego przysmaku? Daj znać w komentarzu, jesteśmy ciekawi!