Czy kiedykolwiek zgłodniałeś/zgłodniałaś po obejrzeniu zdjęcia lub zbliżenia na powoli lejącą się, aksamitną czekoladę? O tym, że ludzie kupują oczami, wiadomo nie od dziś, dlatego przy fotografowaniu żywności powinno się koncentrować na tym, by ujęcia produktów były naprawdę apetyczne! Dziś, z okazji Dnia Czekolady, pod lupę bierzemy właśnie tę słodkość!
Czekolada na zdjęciach przyjmuje wiele form. Może być w formie stałej, na przykład w kawałkach, całej tabliczce lub w formie płynnej – rozpuszczona, lejąca się czy gotowa w kubku do spożycia. To, jaką formę czekolady do zdjęcia wybierzesz, poniekąd narzuci Ci ramy tego, jak najlepiej ją przedstawić. Poniżej kilka tipów, które ułatwią Ci przygotowanie apetycznego kadru!
Zacznijmy od podstaw, czyli temperatury pomieszczenia
Idealna temperatura pokojowa do obchodzenia się z czekoladą to około 20°C. Jeśli w pomieszczeniu będzie trochę cieplej, czekoladki zaczną się topić, zanim jeszcze będzie można je ułożyć. Pamiętaj, że czekolada szybko się roztapia, dlatego nigdy, przenigdy nie wystawiaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Jeśli chodzi o przechowywanie czekolady do zdjęć – zawsze wybieraj chłodne, suche miejsce i, jeśli to możliwe, unikaj używania lodówki, ponieważ jest w niej bardzo wilgotno, a wilgoć może być dla czekolady równie zabójcza, co światło słoneczne. Co więcej, na wierzchu czekolady mogą tworzyć się charakterystyczne kropelki, które będzie trzeba wysuszyć przed zrobieniem zdjęcia, a co gorsze, może pojawić się na niej biały nalot (który jest koszmarny w retuszu!). Przykład na zdjęciu poniżej:
fot. Polina Tankilevitch
Wybór czekolady do zdjęć i kompozycja
To, jaką czekoladę wybierzesz do zdjęć, poniekąd zdeterminuje dobór kolorów do kompozycji. Jeśli czekolada jest Twoim głównym bohaterem – powinna być odpowiednio wyeksponowana. Kompozycja odnosi się do sposobu rozmieszczenia elementów w kadrze i wykorzystania przestrzeni. Jest to ważne w każdym rodzaju fotografii, w tym w fotografii czekolady. Innymi słowy: musisz dokładnie przemyśleć, jak zaaranżujesz kadr z czekoladą w roli głównej. Poniżej nieco inny przykład niż klasyczne zdjęcie kompozycyjne, czyli ujęcie z fabryki czekolady, gdzie musiał zostać przedstawiony proces powstawania czekolady. I w tym przypadku także mamy głównego bohatera, na którym koncentruje się oko:
fot. Magda Malutko, agencja kreatywna Od kuchni
Zacznij od określenia celu zdjęcia: Robisz zdjęcia czekolady do akcji promocyjnej? A może do social mediów? Najlepiej na samym początku zdecydować, czy zdjęcie będzie robione w pionie czy w poziomie. Znacznie ułatwi Ci to sprawę w budowaniu kompozycji. Ponadto tak, jak malarze dobierają odpowiednie kolory do swoich dzieł, tak i osoba stylizująca kadr do zdjęcia również powinna o tym pamiętać. Staraj się dobierać ze sobą co najmniej dwa-trzy kolory, aby uzyskać efekt kontrastu.
fot. Magda Malutko, agencja kreatywna Od kuchni
Rekwizyty to również bardzo ważny element kompozycji i muszą być spójne z docelową wizją zdjęcia. Jeśli chcesz sfotografować pojedyncze cukierki lub tabliczki czekolady, możesz trzymać się prostego tła i skoncentrować się na detalu. Jeśli jednak wolisz bardziej rozbudowane kadry (lub bardziej komercyjne, gdzie branding będzie równie ważny co sama czekolada), możesz dodać kilka rekwizytów, aby zdjęcie przekazywało szerszą historię.
fot. Magda Malutko, agencja kreatywna Od kuchni
Odpowiednio dobrane światło
Wybór odpowiedniego kierunku światła to jeden z najważniejszych elementów fotografii czekolady. Twoje oświetlenie powinno zawsze podkreślać fotografowany obiekt w najbardziej przemyślany sposób.
fot. Magda Malutko, agencja kreatywna Od kuchni
Jeśli doświetlisz kadr pod odpowiednim kątem, uwydatnisz teksturę czekolady. Konfiguracja oświetlenia bocznego jest bezpiecznym i łatwym rozwiązaniem dla wielu rodzajów ujęć. Jeśli przód czekolady nie będzie wystarczająco doświetlony – użyj chociażby białej pianki, aby odbić światło z przodu. Generalnie, co do zasady, w przypadku fotografii kulinarnej warto unikać oświetlenia bezpośrednio z przodu oraz wyłącznie z góry, bo może spłycić to obraz i pozbawić go tekstur, a przecież zupełnie nie o to chodzi w przypadku fotografowania jedzenia!
fot. Magda Malutko, agencja kreatywna Od kuchni
Obiektyw
Wiele osób jak mantrę powtarza, że w dzisiejszych czasach wystarczy zdjęcia robić telefonem. W przypadku fotografii kulinarnej niestety nie mogę się z tym zgodzić. Do stworzenia dobrego zdjęcia nie wystarczy także wyłącznie dobre body aparatu. Kluczowy jest obiektyw.
W przypadku zdjęć czekolady dobrze sprawdzi się 100 mm (jeśli zależy Ci na ujęciu detalu, bo jest to obiektyw typu makro) lub 50 mm, czyli uniwersalny obiektyw w przypadku fotografii kulinarnej.
fot. Magda Malutko, agencja kreatywna Od kuchni
Fotografowanie czekolady nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, jednak pamiętaj – trening czyni mistrza! Przed każdą sesją warto zrobić moodboard inspiracyjny, aby wiedzieć, w jakim kierunku chcesz zmierzać. Dzięki temu odpowiednio dobierzesz tło, rekwizyty oraz, co ważne, właściwy obiektyw. Powodzenia!