Z pewnością znane Ci są sytuacje, kiedy kupujesz nadmiar warzyw i owoców, których czas przydatności do spożycia nieuchronnie mija i nie wiesz, co z nimi zrobić. Aby się przed tym uchronić, warto zgłębić temat właściwego przechowywania szybko zbywalnych produktów spożywczych oraz metod, dzięki którym zadbasz o ich świeżość. Poniżej kilka wskazówek!
Temperatura i… etylen
W pierwszej kolejności skoncentruj się na dwóch zmiennych: temperaturze przechowywania oraz ekspozycji na etylen. Pierwsza nie jest trudna w kontroli, wystarczy zapamiętać dwie zasady:
- dojrzałe, znoszące chłód produkty przechowuj w lodówce;
- niedojrzałe, wrażliwe na zimno trzymaj na regale kuchennym lub w spiżarni.
Z kolei etylen jest naturalnie wytwarzany przez rośliny w procesie dojrzewania (zwykle przez owoce). Jeśli więc dwa różne owoce leżą koło siebie, a jeden z nich wydziela etylen, to strzeż się – drugi zacznie szybciej dojrzewać. 😉
Przykładami produktów wydzielających dużą ilość tego gazu są: jabłka, morele, awokado, gruszki, mango, papaja, brzoskwinie, nektarynki, banany czy pomidory.
Wskazówki:
- Nigdy nie wkładaj niedojrzałych produktów do lodówki! W niskich temperaturach nie dochodzi do wydzielania etylenu, w związku z czym nie uzyskasz oczekiwanego efektu – nie przyspieszysz procesu dojrzewania.
- Zdecydowanie lepszy efekt uzyskasz przechowując te produkty w papierowym woreczku, w temperaturze pokojowej i z daleka od słońca.
źródło: Getty Images
Przejdźmy jednak do szczegółów:
- Poza lodówką przechowujemy szczególnie owoce, które w momencie zakupu nie są jeszcze dojrzałe – nie tylko te egzotyczne, ale i pomidory, brzoskwinie, śliwki, gruszki czy awokado. Daję słowo – pozostawione w cieple dojrzewają szybciej.
- W lodówce nie będzie dobrze też takim produktom jak: bakłażan, cukinia, dynia, ogórki, szparagi – te wymienione w wyniku chłodzenia tracą swoje właściwości odżywcze.
- Co zatem do lodówki? Na pewno powinny tu trafić wszelkie nietrwałe i miękkie owoce jak jagody, truskawki, maliny, borówki, porzeczki czy agrest. Ważne: owoce i warzywa, które trafiają do lodówki, powinny być czyste i suche, z wyjątkiem owoców jagodowych, które myjemy dopiero bezpośrednio przed zjedzeniem! To samo dotyczy nowalijek, które szybko więdną, ale i wszystkich warzyw liściowych, kapustnych, a także warzyw takich, jak: marchew, seler czy pietruszka.
Gdzie przechowywać warzywa i owoce?
Producenci lodówek najczęściej ułatwiają nam to zadanie za pomocą odpowiednich ikonek – najczęściej dedykują w tym celu najniższą półkę/szufladę w lodówce.
Mamy też grupę produktów o specjalnych wymaganiach. Produkty takie jak ziemniak, batat, cebula czy czosnek nie dość, że lubią być poza lodówką (najlepiej w ciemnym miejscu), to zarazem w takim, które zapewnia przepływ powietrza (np. drewniana skrzynka, czy papierowa torba z otworami).
No i na koniec banan – niestety to najgorszy towarzysz innych warzyw i owoców, wydziela tak dużo etylenu, że inne produkty szybko zaczynają się psuć. Banany trzymaj więc z daleka od innych. Najlepiej w osobnej misce poza lodówką!
źródło: Getty Images
Kilka słów o mrożeniu
Mrożenie – obok suszenia – to jedna z najpopularniejszych metod konserwowania żywności, pozwalająca zachować walory smakowe i wartości odżywcze produktów! Czy warto więc uzupełniać dzienną porcję warzyw lub owoców mrożonkami? Odpowiedź może być tylko jedna – jak najbardziej TAK!
Zanim jednak zamrozisz wszystko, co masz w lodówce, zapoznaj się z krótką ściągą, które warzywa i owoce nadają się do mrożenia:
Owoce — maliny, truskawki, jagody, borówki, jeżyny, poziomki, wiśnie, czereśnie, porzeczki, brzoskwinie, nektarynki, jabłka, gruszki, banany, mango, ananas, granat.
Warzywa — szparagi, fasolka szparagowa, bób, groszek, kukurydza, kalafiory, brokuły, marchew, szpinak, jarmuż, brukselka, rabarbar, papryka, dynia oraz grzyby i zioła.
Co NIE nadaje się do mrożenia? Arbuzy, kiwi, owoce cytrusowe czy papaja oraz bakłażany, rzodkiewki, sałaty, ogórki oraz surowe ziemniaki.
źródło: Getty Images
Jakich zasad przestrzegać?
Wszystkie mrożone produkty powinny zostać zamrożone najszybciej po zbiorze. Muszą być dokładnie oczyszczone i wysuszone. Drobne owoce, jak np. jagody, najlepiej mrozić wstępnie na tackach, a dopiero po zamrożeniu przełożyć do woreczków. A jak już jesteśmy przy woreczkach – te zawsze opisujemy (data włożenia do zamrażalnika i co to za produkt), aby mieć pewność, co spożywamy.
Są pewne warzywa, które wymagają blanszowania zanim trafią do zamrażalnika. Blanszowanie to proces krótkiej obróbki termicznej we wrzącej wodzie, trwający kilkadziesiąt sekund. Po tym procesie warzywa i owoce powinny być dokładnie ostudzone. Tak postępujemy m.in. z grzybami, groszkiem, szparagami, fasolką szparagową, brukselką, marchewką, kalafiorem czy jarmużem.
A co z ziołami? Tutaj mamy kilka alternatyw: myjemy, suszymy, siekamy i mrozimy. Możemy też skorzystać z foremek na kostki do lodu – w zagłębienia ułożyć posiekane zioła, zalać wodą lub oliwą, zamrozić i korzystać zależnie od potrzeb w trakcie gotowania.