Gruzja to 8000 lat nieprzerwanej historii winiarskiej, którą dokumentują liczne odkrycia archeologiczne. Już od dłuższego czasu o tym kraju mówi się jako o „kolebce cywilizacji winiarskiej”. Jak kształtowała się ta tradycja? Skąd rosnąca popularność win gruzińskich w Polsce? Odpowiada Vladimir Kublashvili – Zastępca Dyrektora Generalnego winiarni Khareba.
Dlaczego Gruzja traktowana jest jako jeden z najstarszych regionów produkcji wina na świecie?
Najstarsze ślady produkcji wina i uprawy winorośli sięgają tam 6–5 tysiąclecia przed naszą erą; znajdujemy je na terenie neolitycznych siedlisk Shulaveri Gora. Fragmenty glinianych naczyń winiarskich, odkryte w trakcie wykopalisk na tych terenach, świadczą o tym, że już w Neolicie istniało tu dobrze rozwinięte rolnictwo – udomowienie winorośli na terenie Gruzji musiało zatem nastąpić jeszcze wcześniej.
Na południe od Tibilisi archeolodzy odkryli pestki winogron datowane na tysiąclecia przed naszą erą. Pestki te, zgodnie z cechami morfologicznymi i ampelograficznymi, przypisuje się uprawianemu tu szczepowi Vitis Vinifera Sativa. Grono Vitis Vinifera pochodzi z południowego Kaukazu i uznaje się je za źródło pierwszych uprawianych na świecie szczepów. Stało się więc jasne, że związek między człowiekiem a winogronami rozpoczął się już w 6 tysiącleciu przed naszą erą, a pierwsza uprawiana winorośl pojawia się właśnie w Gruzji.
Dlaczego Twoim zdaniem wina gruzińskie są ostatnio tak popularne w Polsce?
Gruzini są, rzecz jasna, bardzo dumni ze swojej bogatej i historycznie odległej kultury winiarskiej. Jednym z głównych powodów popularności win gruzińskich jest międzynarodowe „odrodzenie” starożytnej, gruzińskiej, tradycyjnej metody produkcji wina, bazującej na qvevri – ceramicznych naczyniach od tysięcy lat wykorzystywanych do przechowywania i starzenia wina. Chociaż tylko około 3% win gruzińskich produkuje się z wykorzystaniem qvevri, to naczynia te w dalszym ciągu pozostają swoistym romantycznym ideałem, który celebruje tradycję tego kraju.
Kolejnym argumentem jest ogromny skok jakościowy wina gruzińskiego, który dokonał się w ostatnich 10 latach, oraz aktywny państwowy program promocyjny, realizowany przez Rząd Gruziński w celu popularyzacji naszych osiągnięć na tym polu.
Po trzecie – powód bardziej polityczny – to odwaga narodu gruzińskiego w odpieraniu inwazji rosyjskiej w 2008 roku. Od tego czasu świat demokratyczny, wraz z Polską, podaje Gruzji pomocną dłoń, aby zerwać zależność rynkową naszego małego kraju od Rosji.
Co wyróżnia winiarnię Kharaba na tle innych producentów win gruzińskich?
Bez wątpienia najbardziej istotną różnicą jest to, że Khareba jest największym właścicielem winnic w Gruzji – obecnie posiadamy 1500 hektarów winnic, a obszar ten ciągle się zwiększa dzięki bardzo ambitnemu programowi nasadzeń. Khareba posiada winnice nie tylko w Kakheti, ale też we wszystkich innych regionach winiarskich Gruzji, takich jak: Kartli, Imereti czy Racha-Lechkhumi, gdzie również znajdują się zakłady produkcji wina.
Kolejna nasza przewaga, będąca niejako wynikiem powyższej różnicy, to fakt, że Khareba pracuje niemal ze wszystkimi rdzennymi szczepami winorośli, a jakość to dla nas kluczowa kwestia. Nasza winiarnia otrzymała wiele prestiżowych nagród na całym świecie, takich jak: Najlepsze Wino Gruzińskie i Best of Show na Mundus Vini, Grand Golds, Decanter World Wine Award, Concours Mondial de Bruxelles, China Wine & Spirits Award, Hong Kong International Wine & Spirits Competition.
Ostatnim wyróżnikiem jest oczywiście robiący ogromne wrażenie kompleks turystyczny w Kvareli, obejmujący tunel o długości 7,7 km, wydrążony w skale i wypełniony najlepszymi winami Khareby. Prawdziwy fenomen! Odwiedzający mają tam również możliwość degustacji najznakomitszych win z ponad 30 szczepów uprawianych przez Kharebę oraz uczestnictwa w zajęciach kulturalnych, takich jak: proces destylacji Chacha, wypiek chleba gruzińskiego, wyrabianie Chuchkhela, wspólne grillowanie przeróżnych mięs (Gruziński Grill) czy zbieranie i tłoczenie winogron w Satsnakheli.
Czym na polskim rynku wina Gamziri wyróżniają się spośród innych dostępnych Polsce brandów?
Wina Gamziri to przykład współczesnego sukcesu winiarni Khareba. Produkuje się je specjalnie dla polskich klientów i łączą one fascynację najlepszymi, rdzennymi szczepami Gruzji z nowoczesnym winiarstwem młodych i ambitnych winiarzy Khareby, którzy starają się dopasować do oczekiwań klientów w Polsce w zakresie doskonałości w swojej kategorii.